محل تبلیغات شما

نخستین نماز در اسلام

برطبق آنچه از تواریخ و روایات به دست مى‏آید نخستین دستورى كه به پیغمبراسلام نازل گردید دستور نماز بود. بدین ترتیب كه در همان روزهاى نخست‏بعثت، روزى رسول خدا(ص) در بالاى شهر مكه بود كه جبرئیل نازل گردید و باپاى خود به كنار كوه زد و چشمه آبى ظاهر گردید، پس جبرئیل براى تعلیم آنحضرت با آن آب وضو گرفت و رسول خدا(ص) نیز از او پیروى كرد، آن گاه جبرئیلنماز را به آن حضرت تعلیم داد و نماز خواند.

پیغمبر بزرگوار پس ازاین جریان به خانه آمد و آنچه را یاد گرفته بود به خدیجه و على(ع) یاد دادو آن دو نیز نماز خواندند. از آن پس گاهى رسول خدا(ص) براى خواندن نماز بهدره‏هاى مكه مى‏رفت و على(ع) نیز به دنبال او بود و با او نماز مى‏گزارد وگاهى هم مطابق نقل برخى از مورخین به مسجد الحرام یا منى مى‏آمد و با هماندو نفرى كه به او ایمان آورده بودند [یعنى على و خدیجه(س)] نماز مى‏خواند.

اهلتاریخ از شخصى به نام عفیف كندى روایت كرده‏اند كه گوید: من مرد تاجرىبودم كه براى حج ‏به مكه آمدم و به نزد عباس بن عبد المطلب كه سابقه دوستىبا او داشتم برفتم تا از وى مقدارى مال التجاره خریدارى كنم. پس روزىهمچنان كه نزد عباس در منا بودم - و در حدیثى است كه به جاى منى، مسجدالحرام را ذكر كرده - ناگاه مردى را دیدم كه از خیمه یا منزلگاه خویش خارجشد و نگاهى به خورشید كرد و چون دید ظهر شده وضویى كامل گرفت و سپس به سوىكعبه به نماز ایستاد و پس از او پسرى را كه نزدیك به حد بلوغ بود مشاهدهكردم او نیز بیامد و وضو گرفت و در كنار وى ایستاد؛ و پس از آن دو، زنى رادیدم بیرون آمد و پشت ‏سر آن دو نفر ایستاد. و به دنبال آن دیدم آن مرد بهركوع رفت و آن پسرك و آن زن نیز از او پیروى كرده به ركوع رفتند، آن مردبه سجده افتاد آن دو نیز به دنبال او سجده كردند.

من كه آن منظره رادیدم به عباس - میزبان خود - گفتم: واى! این دیگر چه دینى است؟ پاسخ داد:این دین و آیین محمد بن عبد الله برادرزاده من است و عقیده دارد كه خدا اورا به پیامبرى فرستاده و آن دیگر برادر زاده دیگرم على بن ابیطالب است وآن زن نیز همسرش خدیجه مى‏باشد.

عفیف كندى پس از آن كه مسلمان شده بود مى‏گفت: اى كاش من چهارمین آنها بودم.

منبع : كتاب: زندگانى حضرت محمد(ص) ص 135

نویسنده: رسولى محلاتى

مختصری از زندگانی حضرت زینب (س‎)

نخستین قرآن چاپی ایران

چهل روز نماز - داستان هایی درباره نماز

كه ,نماز ,نیز ,پس ,ص ,خدا ,و آن ,پس از ,آن دو ,از آن ,و با

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

آی تی دانلود تبلیغات و فرصتهای شغلی flexmytesmi تک ساز (دانلود آهنگ مجاز ایرانی) Wholesale Jerseys Online چشم استاد ... دلقک کوچولو خرید قوز بند برای افتادگی شانه پل دار حرفه ای خانگی زنانه مردانه 1399 chapnofuslo آکادمی وو وی تائو بوکان